بزم انديشه
ای برادر تو همه اندیشه ای مابقی تو استخوان و ریشه ای (مولانا جلال الدین محمد بلخی) 
قالب وبلاگ
لینکستان
محمدزمان احمدی – بامیان
جمعه ٢٣ سرطان ١٣٩١ ساعت ١٠:٢١

چهارمین جشنواره فرهنگی راه ابریشم با حضور هزاران باشنده ولایت بامیان، شام روز گذشته (پنج شنبه) در استدیوم "شهید مزاری" واقع در مرکز این ولایت برگزار شد.
چهارمین جشنواره راه ابریشم، با استقبال فرهنگیان و جوانان بامیان آغاز شده و تا شام امروز(جمعه) ادامه خواهد داشت.
این جشنواره مدت چهار سال است که به منظور حفظ داشته های فرهنگی از جمله موسیقی محلی هزارگی، جلب توجه جهانگردان  و معرفی صنایع دستی زنان بامیان، از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ و بورد توریزم این ولایت راه اندازی می شود.
خیرالله حمیدی، یکی از گردانندگان جشنواره های راه ابریشم در بامیان به بخدی گفت:" در این جشنواره بر علاوه هنرنمایی هنرمندان با موسیقی محلی دمبوره که نمادی از ارزشهای فرهنگی مردم ماست، برنامه های فرهنگی دیگری مانند، بازی های محلی، مسابقه بزگشی، ماچوک سواری، سنگ اندازی و ریسمان کشی جا داده شده است".

این جشنواره، به منظور حفظ داشته های فرهنگی از جمله موسیقی محلی هزارگی، جلب توجه جهانگردان و معرفی صنایع دستی زنان بامیان، از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ و بورد توریزم این ولایت راه اندازی می شود. این جشنواره، به منظور حفظ داشته های فرهنگی از جمله موسیقی محلی هزارگی، جلب توجه جهانگردان و معرفی صنایع دستی زنان بامیان، از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ و بورد توریزم این ولایت راه اندازی می شود.
حمیدی افزود: "هدف از برگزاری جشنواره های راه ابریشم، معرفی جاذبه های توریستی و داشته های فرهنگی مردم بامیان به مردم افغانستان و جامعه بین المللی است".
به گفته حمیدی؛ برگزاری جشنواره های فرهنگی راه ابریشم برعلاوه اینکه بر رشد اقتصاد مردم بامیان تاثیر گذار است، باعث احیای مجدد داشته های فرهنگی مردم این ولایت که طی جنگ های سه دهه اخیر در افغانستان در حال از بین رفتن بود شده است.
در همین حال علی دریاب یکی از هنرمندانی که برای اجرای آهنگ های محلی هزارگی با دمبوره به این جشنواره دعوت شده است، در مصاحبه با خبرگزاری بخدی، استقبال مردم بامیان و خصوصا جوانان را از موسیقی محلی دمبوره بسیار خوب توصیف کرد.
دریاب افزود:" مردم ولایات مرکزی کشور، بویژه جوانان ما باید در تلاش این باشند که موسیقی سنتی خود شان را که از نسل های گذشته تا به امروز رسیده حفظ کنند و در پی گسترش آن باشند".
دریاب می گوید:" در شرایطی فعلی که هجوم فرهنگی کشورهای بیگانه در افغانستان به اوج خود رسیده، موسیقی محلی را هم تا حدی تحت تاثیر قرار داده است و اکنون مسئولیت مردم، فرهنگیان و بخصوص جوانان است که در راستای حفظ ارزشهای فرهنگی خود تلاش کنند".
به گفته این هنرمند محلی که سالهاست با آله موسیقی دمبوره آواز می خواند؛ هنرمندانی که با دمبوره آوازخوانی می کنند، در کابل پایتخت کشور نیز، با اشتراک در محافل تفریحی و فرهنگی مردم، در تلاش گسترش این موسیقی هستند.
مشکل نا امنی راه های بامیان
زهرا حسینی یکی از اشتراک کنندگان جشنواره راه ابریشم  نیز به خبرگزاری بخدی گفت که نا امنی راه های مواصلاتی منتهی به بامیان باعث شده است که حضور مردم نسبت به سالهای گذشته در این جشنواره کمتر شود.
او می گوید:" اگر دولت در قسمت تامین امنیت راه های مواصلاتی بامیان توجه نکند، بامیان، جهانگردانی را که از آثار تاریخی و مناظر طبیعی آن بازدید می کنند، از دست خواهد داد که در نتیجه به ضرر مردم این ولایت تمام خواهد شد".
بامیان یکی از امن ترین ولایات در مرکز کشور است که آثار تاریخی و مناظر طبیعی زیادی را در خود جا داده است.

این برنامه ها تا کنون از طرف مردم بامیان و توریستان داخلی و خارجی که از این ولایت بازدید می کنند، مورد استقبال قرار گرفته است. این برنامه ها تا کنون از طرف مردم بامیان و توریستان داخلی و خارجی که از این ولایت بازدید می کنند، مورد استقبال قرار گرفته است.
در گذشته توریستان زیادی از مجسمه های بزرگ صلصال و شهمامه و نیز سایر ساحات جالب و دیدنی بامیان همانند بند امیر، شهر غلغله، شهر ضحاک و سایر مناطق دینی بامیان بازدید می کردند و با وارد کردن مبالغ زیادی ارزهای خارجی، نقش خوبی در رشد اقتصاد بامیان داشتند اما اکنون این روند روبه کاهش است.
با آنهم، فعالان فرهنگی در بامیان، گهگاهی اقدام به راه اندازی برنامه های فرهنگی با هدف جلب توریستان وسیاحان به بامیان کرده اند .
این برنامه ها تا کنون از طرف مردم بامیان و توریستان داخلی و خارجی که از این ولایت بازدید می کنند، مورد استقبال قرار گرفته است.
منبع مهم درآمد مردم بامیان تاحال فقط محصولات زراعتی بوده است که آنهم به دلیل سردسیر بودن بامیان و روش زراعت سنتی موجود،‌ فایده زیادی را نصیب این مردم نمی کند و این جای نهایت امیدواری برای مردم این ولایت است که صنعت توریزم و گردشگری در بامیان رو به رشد و توسعه میباشد و مردم میتوانند از عواید آن و نیز فروش محصولات محلی شان ،‌ منبع در آمد دیگری نیز دست و پا کنند.

خبرگزاری بخدی

[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۹ ] [ ۱۷ بعد از ظهر ] [ عبدالله غفاري ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

ای خداوند!

به‌ علمای‌ ما مسئولیت،
و به‌ عوام‌ ما علم‌، و به‌ مؤمنان‌ ما روشنایی،
و به‌ روشنفکران‌ ما ایمان،‌ و به‌ متعصبین‌ ما فهم،
و به‌ فهمیدگان‌ ما تعصب،‌ و به‌ زنان‌ ما شعور، و به‌ مردان‌ ما شرف‌،
و به‌ پیروان‌ ما آگاهی‌، و به‌ جوانان‌ ما اصالت،
و به‌ اساتید ما عقیده،‌ و به‌ دانشجویان‌ ما نیز عقیده،
و به‌ خفتگان‌ ما بیداری‌، و به‌ دینداران‌ ما دین،
و به‌ نویسندگان‌ ما تعهد، و به‌ هنرمندان‌ ما درد، و به‌ شاعران‌ ما شعور،
و به‌ محققان‌ ما هدف،‌ و به‌ نومیدان‌ ما امید، و به‌ ضعیفان‌ ما نیرو،
و به‌ محافظه‌کاران‌ ما گستاخی، و به‌ نشستگان‌ ما قیام،
و به‌ راکدان‌ ما تکان،‌ و به‌ مردگان‌ ما حیات،‌ و به‌ کوران‌ ما نگاه،
و به‌ خاموشان‌ ما فریاد، و به‌ مسلمانان‌ ما قرآن‌،
و به‌ شیعیان‌ ما علی،‌ و به‌ فرقه‌های ما وحدت،
و به‌ حسودان‌ ما شفا، و به‌ خودبینان‌ ما انصاف،
و به‌ فحاشان‌ ما ادب،‌ و به‌ مجاهدان‌ ما صبر، و به‌ مردم‌ ما خودآگاهی،
و به‌ همه‌ ملت‌ ما همت‌ تصمیم، و استعداد فداکاری،‌ و شایستگی نجات‌ و عزت‌ ببخش!
شهید دکتر علی شریعتی

به وبلاگ عبدالله غفاری خوش آمدید
مطالبتان را برای نشر به ایمیل آدرس ذیل ارسال نمایید
abdollahghaffary@yahoo.com